W marcowej edycji projektu pt. "Zdrowo i sportowo" klasa 4a uczestniczyła w warsztatach "Zdrowe odżywianie" prowadzonych przez p. Barbarę Borowską - dietetyka z Instytutu Medycznego MSWIA. Po warsztatach uczniowie z wychowawczynią Panią Małgorzatą Brędel oraz księdzem Marcinem Piotrowskim przygotowali zdrowe i pyszne śniadanie. Wspólne biesiadowanie było bardzo przyjemne, a zdrowe, kolorowe kanapeczki dodały naszym czwartoklasistom dużo energii i humoru.
Wspólny projekt klasy 5d i 7c
W marcu rozpoczeła się wiosenna edycja szkolnych projektów. Klasa 7c z wychowawczynią Panią Anną Muzal rozpoczęła realizację projektu klasowego "Śladami Marka Edelmana na Woli". Do współpracy została zaproszona klasa 5d wraz z wychowawcą Panem Arturem Mokrzyńskim oraz opiekunem Panem Mariuszem Jodkowskim.
Spacer po Woli rozpoczął się od odwiedzenie newralgicznego miejsca - Pomnika Umschlagplatz, gdzie uczniowie złożyli symboliczne kwiaty w kolorze żółtym. Następnie grupa udała się na ulicę Dziką/róg Stawki, gdzie znajduje się pamiątkowa tablica w miejscu dawnej bramy wejścia do Getta. Kolejnym przystankiem były zachowane fragmenty muru Getta przy liceach - na ulicy Złotej oraz Siennej. Na mapie spaceru nie mogło zabraknąć symbolicznej kładki na ulicy Chłodnej, która ma zobrazować dawne drewniane przejście pomiędzy Małym a Dużym Gettem. Na koniec uczniowie zatrzymali się przy pomniku upamiętniającym ucieczkę Marka Edelmana z towarzyszami z płonącego Getta po upadku powstania w maju 1943 roku. Projekt będzie kontynuowany w kolejnym miesiącu.
4
Sukces drużyny pływackiej
W LVIII edycji Warszawskiej Olimpiady Młodzieży na terenie Woli drużyna dziewcząt zajęła III miejsce w kategorii "Dzieci", zdobywając w ten sposób brązowy medal.
Gratulujemy i jesteśmy dumni!
Godzina wychowawcza klasy 7c w nowej sali
Godzina wychowawcza to czas na rozmowy, dyskusje, a wiadomo, że najlepiej rozmawia się przy wspólnym przygotowywaniu i spożywaniu posiłku. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z takich zajęć klasy 7c, której wychowawczynią jest Anna Muzal. Smacznego ;)
Kolejne warsztaty projektu "Tańcowała igła z nitką"
W ramach projektu Warszawskie Inicjatywy Edukacyjne „Tańcowała igła z nitką” odbyły się kolejne warsztaty krawieckie, podczas których uczestnicy mieli okazję pracować z materiałem filcowym oraz nauczyć się podstawowych ściegów szycia ręcznie takich jak: fastryga, ścieg obrzucany skośny, dziergany.
Dzieci zapoznały się z właściwościami filcu – jego strukturą, elastycznością oraz możliwościami zastosowania w rękodziele. Następnie, pod okiem prowadzących, samodzielnie wykonały ozdobne serduszka. Uczestnicy nauczyli się, jak wykrawać kształty, łączyć elementy za pomocą igły i nici. Warsztaty były doskonałą okazją do rozwijania zdolności manualnych, precyzji oraz cierpliwości. Dzieci z zaangażowaniem i radością tworzyły swoje filcowe serduszka, które stały się piękną pamiątką z zajęć.
2Było to kolejne inspirujące spotkanie, które pozwoliło uczestnikom na rozwijanie kreatywności oraz zdobywanie nowych umiejętności krawieckich.
Warsztaty samoobrony
Informujemy, że w dniach 9-10 czerwca 2025 r. zostanie przeprowadzone szkolenie z cyklu "Bezpieczna młodzież - Bezpieczeństwo i uważność w szkole i na ulicy, czyli jak nie stać się ofiarą"
W szkoleniu wezmą udział uczniowie klas VII i VIII. W każdej klasie na szkolenie zostały wyznaczone 4 godziny lekcyjne - po dwie każdego dnia.
Rekolekcje
Rekolekcje Wielkopostne odbędą się w dniach 31.03., 01.04. i 02.04.2025 r. w Parafii św. Wojciecha.
Zgłoszeni uczniowie szkoły uczestniczą w rekolekcjach wg nastepujacego harmonogramu:
- Klasy III, IV, V: rekolekcje: godz. 9:00 - ok. 10:15; wyjście do kościoła ok. godz. 8:30; powrót do szkoły na 4 i 5 lekcję, które odbywają się dla klas III-V zgodnie z planem lekcji danej klasy.
- Klasy VI, VII, VIII: rekolekcje: godz. 10:30- ok. 11:4; zgodnie z planem odbywa się 1 i 2 lekcja; wyjście ze szkoły: ok. godz. 10:00. Po rekolekcjach opiekunowie odprowadzają uczniów do szkoły - lekcji już nie będzie.
Niektóre lekcje z przyczyn organizacyjnych mogą być zmienione lub prowadzone przez innego nauczyciela danego przedmiotu.
Prosimy o przekazanie 1,5% podatku
Amelka jest naszą uczennicą. Przekazanie wsparcia w postaci odpisu podatku pozwoli Amelce walczyć o zdrowie i sprawność, opłacać kosztowne leczenie czy nierefundowane zabiegi.
W imieniu Amelki i Jej Rodziny bardzo serdecznie dziękujemy!
Dodatkowe informacji znajdziecie Państwo na stronie Fundacji Dzieciom "Zdążyć z pomocą", link: Stępień Amelia | Fundacja Dzieciom "Zdążyć z Pomocą" - OPP
Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych w dzielnicy Wola
Szanowni Ósmoklasiści. Wolskie szkoły ponadpodstaowe zapraszają Was na dni otwarte.
Terminy znajdziecie pod linkiem: Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych na Woli - Wola
Przypominamy Wam również terminy dni otwartych we wszystkich szkołach ponadpodstawowych na terenie Warszawy:
Pierwszy dzień wiosny
21 marca przypada pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. W klasach 1-3 przywitaliśmy ten dzień na sportowo: koordynatrokami rywalizacji sportowej były Panie: Ewa Szulich, Magdalena Brożyna oraz Dominika Kaczorowska.
Ucznioiwe klas 4-8 przywitali wiosnę szalonymi fryzurami i modą prosto z kwiatowych rabat.
Rozstrzygnęliśmy również zorganizowany przez Samorząd Uczniowski konkurs na Najciekawszą Marzannę. Wśród wszystkich wspaniałych prac Komisja nagrodziła: Aleksandra z kl. 4d, Marcela z kl. 4d, Szymona z kl. 4c i Bartłomieja z kl. 6a. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom!
Ten dzień wiosennie przywitała również Kadra Pedagogiczna:)
Witamy wiosnę :)
20 marca rozpoczęła się astronomiczna wiosna. Słońce przeszło przez punkt równonocy wiosennej, co oznacza nadejście najradośniejszej pory roku. W tym dniu gościliśmy współpracującego z naszą szkołą Pana Roberta Nowakowskiego z "Kosmicznej akademii".
Przez kilka godzin uczniowie wszystkich klas mogli za pomocą specjalistycznego sprzętu obserwować piękne tego dnia słońce oraz całe niebo, szukając innych obiektów.
Uczniowie wysłuchali bardzo dużo ciekawych opowieści o zjawiskach, które można zaobserwować na niebie oraz wyjaśnień niektórych z nich. Z kolei uczniowie starszych klas mieli możliwość przypomnieć sobie lub poznać prawa powszechnego ciążenia i wpływ sił grawitacyjnych na ruch różnych obiektów w pobliżu Ziemi oraz dużo dalej – w Układzie Słonecznym i Galaktyce.
Lekcja astronomii na zajęciach fizyki klasy 7c
W czwartek 20 marca w klasie 7c została przeprowadzona lekcja fizyki z gościnnym udziałem Pana Roberta Nowakowskiego z "Kosmicznej Akademii".
Wycieczka klas 7b i 7c do Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku
19 marca 2025 r. z okazji imienin Józefa Piłsudskiego, Patrona naszej szkoły, wspólnie oddajemy hołd jednemu z najwybitniejszych Polaków w historii. Z tej okazji klasy 7b i 7cpod opieką Pani Elżbiety Brykowskiej, Pani Anny Muzal i Pani Magdaleny Słotwińskiej wybrały się do Muzeum Marszałka Józefa Piłsudskiego w Sulejówku na wycieczkę edukacyjną i warsztaty pt. „Historia kołem się toczy”, które pozwoliły zgłębiać historię Piłsudskiego i jego wpływ na naszą wolność.
Dzień Imienin to doskonała okazja, by przypomnieć sobie jego wielkie zasługi oraz wartości, które są fundamentem naszej tożsamości. Marszałek Józef Piłsudski to postać, która przez swoją niezłomną waleczność i niezależność stała się symbolem walki o wolność naszej Ojczyzny. Jego życie i działania wciąż są dla nas inspiracją i przykładem patriotyzmu, odwagi oraz poświęcenia dla dobra narodowego.
3
Z wizytą w Zespole Szkół Odzieżowych, Fryzjerskich i Kosmetycznych nr 22 w Warszawie
W ramach projektu Warszawskie Inicjatywy Edukacyjne „Tańcowała igła z nitką” uczniowie klas 3c i 3d w dniach 18-19 marca 2025 r. odwiedzili Zespół Szkół Odzieżowych, Fryzjerskich i Kosmetycznych nr 22 w Warszawie. Jest to placówka z wieloletnią tradycją, specjalizująca się w kształceniu młodzieży w zawodach związanych z modą, fryzjerstwem i stylizacją. Szkoła oferuje nowoczesne pracownie, w których uczniowie zdobywają praktyczne umiejętności pod okiem doświadczonych nauczycieli
Podczas wizyt dzieci wraz z wychowawczyniami Panią Barbarą Nowicką i Panią Elżbietą Krasuską zwiedziły szkołę, odwiedzając jej profesjonalnie wyposażone pracownie krawieckie, fryzjerskie oraz stylizacji. Mieli okazję porozmawiać z nauczycielami, którzy chętnie dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem, opowiadając o codziennej nauce i możliwościach, jakie daje edukacja w tej szkole. Dzieci miały również okazję zobaczyć uczniów w trakcie pracy, co pozwoliło im lepiej zrozumieć specyfikę zawodów związanych z modą i urodą.
Dodatkowo nasi uczniowie mieli zaszczyt uczestniczyć w dwóch galach: Finale XVII Ogólnopolskiego Konkursu Fantazji Fryzjerskiej oraz XIII Ogólnopolskim Konkursie Kreowania Ubioru „Leksykon Twórców Mody”. Było to niezwykłe wydarzenie, które pozwoliło zobaczyć kreatywność i umiejętności młodych talentów w branży fryzjerskiej i modowej.
2Jesteśmy pod wielkim wrażeniem tej wizyty, która zainspirowała nas i uczestników projektu do zgłębiania świata mody oraz fryzjerstwa. Serdecznie dziękujemy Dyrekcji szkoły za zaproszenie oraz możliwość uczestniczenia w tym wyjątkowym doświadczeniu.
ABC Higieny Cyfrowej
12 marca 2025 r. Fundacja Instytut Cyfrowego Obywatelstwa w ramach projektu Fundacji Orange zrealizowała w naszej szkole program "ABC higieny cyfrowej". W jego ramach odbył się wykład dla uczniów klas 4-8, warsztaty dla tzw. "ambasadorów klas" oraz spotkanie z rodzicami uczniów.
Wszystkie zajęcia wspaniale przeprowadziła Pani Marta Puciłowska-Schielmann - doświadczona trenerka w zakresie umiejętności cyfrowych i odporności psychicznej.
"Tańcowała igła z nitką"
Podczas kolejnych zajęć z nauki szycia na maszynie uczniowie chętnie pracowali i z zaangażowaniem uczyli się pierwszych, łatwych ściegów. Wykorzystywali do tego stare materiały, co pozwoliło im ćwiczyć i jednocześnie dawać drugie życie tkaninom.
Efektem ich pracy były pierwsze małe poduszeczki na igły, które samodzielnie uszyli. Niektóre dzieci bardzo szybko opanowały podstawowe techniki i z własnej inicjatywy pomagały kolegom i koleżankom, dzieląc się swoją wiedzą. Widać było dużą motywację i radość z postępów, co stworzyło pozytywną atmosferę sprzyjającą nauce.
Przypominamy, że autorkami programu realizowanego w ramach Warszawskich Inicjatyw Edukacyjnych są Pani Elżbieta Krasuska oraz Pani Barbara Nowicka.
Wizyta klasy 3d w "Eko Centrum Punkt Zwrotny"
Klasa 3d wraz z wychowawczynią Panią Elżbietą Krasuską odwiedziła Eko Centrum Punkt Zwrotny. Wycieczka była pełna inspiracji! To miejsce, które pokazuje, jak ważna jest idea zero waste i ponowne wykorzystanie rzeczy, które często uznajemy za niepotrzebne.
Podczas zwiedzania uczniowie dowiedzieli się jak działa centrum i jakie inicjatywy wspiera – od warsztatów upcyklingowych po wymianę ubrań i przedmiotów codziennego użytku. Zobaczyli jak można kreatywnie przerabiać stare materiały i nadawać im drugie życie, co idealnie wpisuje się w naukę szycia w ramach programu "Tańcowała igła z nitką".
Po zwiedzaniu na naszych uczniów czekała zabawa w pokojach zagadek, gdzie musieli wykazać się sprytem i logicznym myśleniem. Rozwiązywali różne ekologiczne zagadki i łamigłówki związane z recyklingiem oraz ochroną środowiska. Zadania wymagały współpracy i spostrzegawczości, co sprawiło, że świetnie się bawili, ucząc się jednocześnie, jak dbać o naszą planetę.
To było bardzo wartościowe doświadczenie, które pokazało jak małe zmiany w codziennych nawykach mogą przyczynić się do ochrony środowiska.
2
"Tańcowała igła z nitką"
Podczas pierwszych zajęć programu "Tańcowała igła z nitką" dzieci zapoznały się z regulaminem zajęć, który określa zasady bezpieczeństwa oraz organizację pracy podczas warsztatów. Następnie uczestnicy mieli okazję poznać działanie maszyny do szycia. Omówiona została jej budowa, podstawowe funkcje oraz sposób użytkowania. Dzieci miały możliwość zobaczenia z bliska, jak działa maszyna i jakie elementy ją tworzą, co stanowiło wstęp do kolejnych praktycznych zajęć szycia. Dodatkowo dzieci nauczyły się, jak prawidłowo kroić materiał. Dowiedziały się jak dobierać materiał do cięcia, na co zwracać uwagę przy wycinaniu poszczególnych elementów oraz jak przygotować tkaninę do szycia. Zajęcia przebiegły w miłej i kreatywnej atmosferze wzbudzając duże zainteresowanie uczestników.
Autorkami i koordynatorkami programu realizowanego w ramach Warszawskich Inicjatyw Edukacyjnych są Panie: Barbara Nowicka i Elżbieta Krasuska.
12