30 października 2025 roku uczniowie klasy 6c i 7a wzięli udział w naszej corocznej kweście na Cmentarzu Ewangelicko – Augsburskim przy ulicy Młynarskiej. Zebrane pieniądze w kwocie 2743,89 zł zostały przeznaczone na renowację zabytkowych nagrobków.
Opiekunami kwestarzy byli: Pani Adrianna Dąbrowska, Pani Magdalena Rochalska, Pani Magdalena Słotwińska, Pani Karolina Kwiatkowska i Pani Elżbieta Brykowska.
W akcji charytatywnej wzięły również udział: pani Monika Dąbrowska – jako przedstawiciel rodziców oraz absolwentka naszej szkoły, Natalia Nowicka.
Tegoroczna kwesta była pierwszym etapem realizowanego w roku szkolnym 2025/2026 przez klasy 6c i 7a projektu "Razem dla Dziedzictwa".
Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w tegoroczną kwestę oraz tym, którzy wsparli naszą akcję ratowania zabytkowych nagrobków ❤️
Projekt "Razem dla Dziedzictwa" jest kontynuacją wieloletniego programu prowadzonego w SP386 "Kotwice Pamięci". Celem akcji było zebranie środków na odnowę zabytkowych nagrobków. Podczas akcji uczniowie nie tylko kwestowali, ale również porządkowali teren cmentarza, dbając o zachowanie pamięci o dawnych mieszkańcach miasta. Działanie to miało charakter edukacyjny i wychowawczy - uczyło szacunku dla historii oraz wrażliwości na potrzebę ochrony dziedzictwa kulturowego.
Cmentarz Ewangelicko – Augsburski przy ulicy Młynarskiej założony został w 1792 roku. Wyjątkowe nagromadzenie dzieł rzeźbiarskich, jak i fakt zaprojektowania nekropolii przez wybitnego architekta Szymona Bogumiła Zuga, uczyniły z tego obiektu prawdziwą galerię sztuki - artystyczną całość wyróżniającą się wśród innych cmentarzy szczególnymi walorami.