Sobota, 12 kwietnia 2025 r., godz. 10:00 - 13:00
Klub Młodego Odkrywcy Copernicus HUB na Wielkanocnym Pikniku Świątecznym
Już w najbliższą sobotę, 12 kwietnia, podczas Pikniku Wielkanocnego zapraszamy na stanowisko szkolnego Klubu Młodego Odkrywcy - KMO Copernicus HUB SP386.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Załogowych Lotów Kosmicznych nasz klub KMO przygotował wiele atrakcji m. in.:
- Zaprezentujemy historię najważniejszych lotów kosmicznych;
- Poznamy czym są KMO przy CNK (Centrum Nauki Kopernik) oraz propozycje działań KMO Copernicus HUB SP386;
- Poznamy projekty ESERO Polska, w którym nasz klub może wziąć udział; Strefa kosmicznych filmów edukacyjnych ESA Kids - Paxi oraz Astronarium (PTA - Polskie Towarzystwo Astronomiczne);
- Fanklub polskiego astronauty Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego zaprezentuje:- szczegóły polskiej misji IGNIS oraz rodzaje eksperymentów na ISS (Międzynarodowej Stacji Kosmicznej_
- Pneumatyczne warsztaty rakietowe;
- VR: Strefa edukacji kosmicznej i ekologicznej:zwiedzanie od środka i na zewnątrz ISS
- cykl życia gwiazd + czarne dziury i fale grawitacyjne,
- pływanie w oceanie z delfinami,
- odkrywamy piękno rafy koralowej,
- zwiedzanie krainy dinozaurów.
- Smart obserwacje astronomiczne Słońca (w zależności od warunków pogodowych) + druk astro fotek z teleskopów elektronicznych Seestar;
- Warsztaty smart astro fotograficzne;
- Mikroświat pod mikroskopem (kolekcja meteorytów, minerałów i skamieniałości);
- Warsztaty "Kosmiczne Sny" z AI (tworzymy wizualizacje ze sztuczną inteligencją);
- Strefa druku 3D - druk króliczków w różnych kolorach oraz prezentacja rakiet, obiektów kosmicznych, krateru księżycowego i Wielkanocna niespodzianka;
- Odbieramy zdjęcia SSTV z przelatującego ISS;
- Międzygalaktyczna biblioteka albumów o kosmosie, astronautyce, przyrodzie oraz dwumiesięcznik Astronarium i Astronomia;
- Mobilne Planetarium / Kino Sferyczne (w zależności od warunków pogodowych).
Punktem kulminacyjnym będzie odbiór zdjęć SSTV na boisku szkolnym, które będą nadawane podczas przelotu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej o godz. 12:28.
Zapraszamy :)
Warsztaty Klubu Młodego Odkrywcy Copernicus HUB
5 kwietnia odbyły się warsztaty astronomiczne w ramach szkolnego Klubu Młodego Odkrywcy Copernicus HUB. W sobotni wieczór mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych na zajęcia przyszło kilkudziesięciu uczniów, którym towarzyszyli rodzice. Zapraszamy na kolejne spotkania, o których będziemy informować na bieżąco.
6
Wielki sukces szkolnej drużyny w gimnastyce
9 kwietnia drużyna dziewcząt w gimnastyce pod czujnym trenerskim okiem Pani Marleny Wieleby zdobyła srebrny medal w LVIII edycji Warszawskiej Olimpiady Młodzieży na terenie dzielnicy Wola - kategoria "Dzieci".
Dziewczynom i Pani Marlenie gratulujemy WIELKIEGO SUKCESU. Jesteśmy z Was dumni :)
Żonkile w hołdzie Markowi Edelmanowi
19 kwietnia przypada 82. rocznica wybuchu Powstania w Getcie. Oddając hołd jednemu z przywódców powstania, p. Markowi Edelmanowi uczniowie klas 5d i 7c posadzili na szkolnym dziedzińcu żonkile, w które zaopatrzyli swoich wychowanków pani Anna Muzal oraz pan Artur Mokrzyński.
Marek Edelman, ostatni przywódca powstania w Getcie Warszawskim, uczestnik Powstania Warszawskiego, po wojnie wybitny kardiolog i opozycjonista w każdą rocznicę powstania w getcie dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również co roku 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów - często były to właśnie żonkile.
Na szkolnym korytarzu powstała również tematyczna gazetka.
Spotkanie z wicemistrzem Polski
W ramch godziny wychowawczej klasa 5b spotkała się z wicemistrzem Polski w surfingu. Jakub Kuzia opowiedział o swojej pasji, o poświęceniu dla tego fascynującego sportu, o tym jak ważny jest w życiu silny charakter i że każdy z nas go posiada.
Projekt klasy 5b
W ramach całorocznego projektu podróżniczego klasa 5b wraz z wychowawczynią Panią Moniką Jańczuk w Muzeum Etnograficzym obejrzała wystawę pt. "Karnawał w Wenecji".
2
Konkurs na Palmę Wielkanocną dla klas 1-3
Przypominamy, że 10 kwietnia mija termin składania palm konkursowych - sala nr 4.
Organizatorkami konkursu są Panie: Kamila Budzaj i Anna Słupkowska.
Szczegółowe informacje o konkursie - dziennik Librus, ogłoszenia z dnia 28 marca 2025 r.
Klub Młodego Odkrywcy Copernicus HUB w SP386
4 kwietnia nasza Szkoła oficjalnie została zarejstrowana w Klubie Młodego Odkrywcy. W ten sposób oficjalnie zainaugurowaliśmy działalność naszego Klubu Młodego Odkrywcy Copernicus HUB. Cotygodniowe zajęcia prowadzić będzie Pan Robert Nowakowski z Akademii Kosmicznej. Program edukacyjny Klubu koordynowany jest przez Centrum Nauki Kopernik.
Podczas pierwszych warsztatów Klubu, w których wzięli udział uczniowie klas 7a i 7c::
- uczniowie samodzielnie nawigowali teleskopami Seestar, prowadzili astro obserwacje oraz rejestrowali zdjęcia, filmy poklatkowe (timelapsy) oraz pliki wideo, które samodzielnie stackowali (wyostrzali klatki z obserwacji Słońca w aplikacji Seestar).
- w wirtualnej strefie edukacji kosmicznej, astronautycznej i ekologicznej uczniowie mogli uczestniczyć m. in.:
- w misji Apollo 11 i chodzić po wirtualnej powierzchni Księżyca,
- wczuć się w rolę astronautki/ astronauty na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS i zwiedzić ją od wewnątrz oraz wykonać kosmiczny spacer (spacewalk),
- zobaczyć Ziemię z perspektywy powierzchni Księżyca,
- zobaczyć Ziemię z perspektywy ISS
- omówiliśmy wpływ aktywności Słońca na ziemski klimat,
- zobaczyliśmy zdjęcia satelitarne Ziemi i omówiliśmy jak można je wykorzystać w prognozowaniu pogody,
- omówiliśmy polską misję IGNIS, lot polskiego astronauty Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego na ISS oraz polskie eksperymenty na orbicie,
- omówiliśmy propozycję kosmicznych tematów, które będziemy omawiać i realizować w formie warsztatów, a uczniowie dodatkowo przygotowują z nich prezentację,
- na boisku szkolnym przeprowadziliśmy eksperyment rozszczepienia światła przez pryzmat na kolory tęczy. Omówiliśmy zasadę wystąpienia tego zjawiska,
- na boisku zrealizowaliśmy przez radiotelefon i antenę nasłuch komunikacji radiowo-satelitarnej przez radio-przemiennik na ISS,
- omówiliśmy możliwość udziału w projektach edukacyjnych organizowanych przez ESERO Polska.
Projekt z "Akademią Kosmiczną"
Przedstawiamy galerię zdjęć z ostatnich zajęć projektowych z udziałem Pana Roberta Nowakowskiego. W zajęciach wzięli udział uczniowie klasy 7c oraz uczniowie klas 1-3.
14
Sukces w Varsavianistycznym Konkursie "Smaki Warszawy"
Kolejny sukces naszych uczniów - Katarzyna z kl. 7b znalazła się wśród grona nagrodzonych i wyróżnionych uczestników Varsavianistycznego Konkursu Literackiego „Smaki Warszawy”, organizowanego przez Muzeum Warszawy. Serdecznie gratulujemy Kasi oraz opiekunce - Pani Elżbiecie Brykowskiej.
Uroczyste ogłoszenie przyznanych miejsc konkursowych i wręczenie nagród odbędzie się 10 kwietnia 2025 r.
Sukces w Ogólnopolskim Konkursie DACHL-Märchen
Z wielką radością informuję, że Leon z klasy 4d zakwalifikował się do finału Ogólnopolskiego Konkursu DACHL -Märchen. Gratulujemy Leonowi oraz opiekunce - Pani Justynie Włoczewskiej. Konkurs wpisany jest na listę konkursów pod patronatem Mazowieckiego Kuratorium Oświaty w Warszawie.
Finał odbędzie się 16 kwietnia. Leon - trzymamy mocno kciuki!!!
Sukces uczniów klas trzecich!
Miło nam poinformować, że uczniowie klas trzecich: Alan z kl. 3b,. Filip z kl. 3b, Mieszko z kl. 3c i Piotr z kl. 3d awansowali do FINAŁU Warszawskiej Małej Olimpiady Matematycznej. Serdecznie gratulujemy chłopcom oraz ich wychowawczyniom.
12 kwietnia odbędzie się finał warszawski - trzymamy mocno kciuki za naszych młodych matematyków!
Debata oxfordzka
W piątek 4 kwietnia 2025 r. nasi uczniowie zostali zaproszeni do kibicowania w debacie oxfordzkiej na temat "Działalność społeczna - to się nie opłaca". W debacie rywalizowały: SP nr 374 i Zespół Szkół Spożywczo-Gastronomicznych z SP nr 264 i SP nr 279. Rolę Marszłka Debaty pełnił Janek Puchalski z kl. 8a.
Wiosna - Ach To Ty
Rada Rodziców przekazała dla Samorządu Uczniowskiego palety wysiewne oraz nasiona pięknych kwiatów. Dzięki zaangażowaniu przedstawicieli Samorządu, ich koleżanek i kolegów oraz opiekunki SU Pani Anny Muzal, na naszych szkolnych parapetach zaczną wzrastać m.in. maciejka, goździki, byczki i słoneczniki. Wkrótce na szkolnym dziedzińcu będzie cieszyć oko przepiękna kwiatowa rabata.
2
Projekt klasy 4a - "Zdrowo i sportowo"
W marcowej edycji projektu pt. "Zdrowo i sportowo" klasa 4a uczestniczyła w warsztatach "Zdrowe odżywianie" prowadzonych przez p. Barbarę Borowską - dietetyka z Instytutu Medycznego MSWIA. Po warsztatach uczniowie z wychowawczynią Panią Małgorzatą Brędel oraz księdzem Marcinem Piotrowskim przygotowali zdrowe i pyszne śniadanie. Wspólne biesiadowanie było bardzo przyjemne, a zdrowe, kolorowe kanapeczki dodały naszym czwartoklasistom dużo energii i humoru.
2
Wspólny projekt klasy 5d i 7c
W marcu rozpoczeła się wiosenna edycja szkolnych projektów. Klasa 7c z wychowawczynią Panią Anną Muzal rozpoczęła realizację projektu klasowego "Śladami Marka Edelmana na Woli". Do współpracy została zaproszona klasa 5d wraz z wychowawcą Panem Arturem Mokrzyńskim oraz opiekunem Panem Mariuszem Jodkowskim.
Spacer po Woli rozpoczął się od odwiedzenie newralgicznego miejsca - Pomnika Umschlagplatz, gdzie uczniowie złożyli symboliczne kwiaty w kolorze żółtym. Następnie grupa udała się na ulicę Dziką/róg Stawki, gdzie znajduje się pamiątkowa tablica w miejscu dawnej bramy wejścia do Getta. Kolejnym przystankiem były zachowane fragmenty muru Getta przy liceach - na ulicy Złotej oraz Siennej. Na mapie spaceru nie mogło zabraknąć symbolicznej kładki na ulicy Chłodnej, która ma zobrazować dawne drewniane przejście pomiędzy Małym a Dużym Gettem. Na koniec uczniowie zatrzymali się przy pomniku upamiętniającym ucieczkę Marka Edelmana z towarzyszami z płonącego Getta po upadku powstania w maju 1943 roku. Projekt będzie kontynuowany w kolejnym miesiącu.
4
Sukces drużyny pływackiej
W LVIII edycji Warszawskiej Olimpiady Młodzieży na terenie Woli drużyna dziewcząt zajęła III miejsce w kategorii "Dzieci", zdobywając w ten sposób brązowy medal.
Gratulujemy i jesteśmy dumni!
Godzina wychowawcza klasy 7c w nowej sali
Godzina wychowawcza to czas na rozmowy, dyskusje, a wiadomo, że najlepiej rozmawia się przy wspólnym przygotowywaniu i spożywaniu posiłku. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z takich zajęć klasy 7c, której wychowawczynią jest Anna Muzal. Smacznego ;)
Kolejne warsztaty projektu "Tańcowała igła z nitką"
W ramach projektu Warszawskie Inicjatywy Edukacyjne „Tańcowała igła z nitką” odbyły się kolejne warsztaty krawieckie, podczas których uczestnicy mieli okazję pracować z materiałem filcowym oraz nauczyć się podstawowych ściegów szycia ręcznie takich jak: fastryga, ścieg obrzucany skośny, dziergany.
Dzieci zapoznały się z właściwościami filcu – jego strukturą, elastycznością oraz możliwościami zastosowania w rękodziele. Następnie, pod okiem prowadzących, samodzielnie wykonały ozdobne serduszka. Uczestnicy nauczyli się, jak wykrawać kształty, łączyć elementy za pomocą igły i nici. Warsztaty były doskonałą okazją do rozwijania zdolności manualnych, precyzji oraz cierpliwości. Dzieci z zaangażowaniem i radością tworzyły swoje filcowe serduszka, które stały się piękną pamiątką z zajęć.
2Było to kolejne inspirujące spotkanie, które pozwoliło uczestnikom na rozwijanie kreatywności oraz zdobywanie nowych umiejętności krawieckich.