• Wisława Szymborska - patronka roku 2023 :)

30 maja br. odbyło się  uroczyste spotkanie uczniów klas 4,5,6 poświęcone Wisławie Szymborskiej - patronce roku 2023.  Przy tej okazji zostali wyróżnieni uczennice i uczniowie, którzy reprezentowali naszą Szkołę w zewnętrznych konkursach polonistycznych (literackich, recytatorskich i edytorskich) oraz laureaci i finaliści Szkolnego Konkursu Językowo-Ortograficznego. Wyróżnione dzieci otrzymały nagrody oraz listy gratulacyjne. Raz jeszcze gratulujemy i dziękujemy za twórczą i aktywną postawę.

• Wolski Spinacz III

Rusza III edycja lokalnego systemu wsparcia w dzielnicy Wola.
            Nasza szkoła została objęta działaniami konsorcjum Wolski Spinacz, w skład którego wchodzą cztery organizacje pozarządowe:

Towarzystwo Rozwijania Aktywności Dzieci SZANSA Oddział Terenowy Warszawa Ochota,

Fundacja Chrześcijańska NEBO,

Stowarzyszenie GRADIAM,

Fundacja Kreatywni w działaniu,

Nasza szkoła korzystała z tego wsparcia w poprzednich edycjach, teraz chcemy kontynuować i rozwijać współpracę.

• Centrum Nauki Kopernik :)

,,Granice mojego języka oznaczają granice mojego świata”

Ludwig Wittgenstein, austriacki filozof

15 maja 2023 roku klasa IV b udała się do Centrum Nauki Kopernik. Uczniowie, zwiedzając muzeum i interaktywne wystawy, zgłębiali wiedzę, odkrywali tajemnice i prawa nauki,  doświadczali świata. To była fascynująca przygoda !

Niezwykle ciekawe okazało się spotkanie z Mikołajem Kopernikiem- uczonym, którego nikomu nie trzeba chyba przedstawiać. Zapytacie zapewne, jak to możliwe? Żył przecież w epoce renesansu.

Nowy Kopernik wyposażony jest w sztuczną inteligencję, która podzielona jest na osobne programy. Robot wyglądał jak żywy człowiek. Pytania rozpoznawał  dzięki ASR i udzielał mądrych odpowiedzi. Marzenia o stworzeniu robotów zdolnych do zastąpienia człowieka zawładnęło światem nauki. Bardzo podobał nam się autonomiczny pojazd badawczy Mercedes-Benz F 015, który mógł jeździć bez udziału kierowcy i stanowił  prywatną przestrzeń wypoczynkową.

Na  wystawie cyfrowy mózg sprawdzaliśmy, jak technologia pomoże nam się mierzyć  z wyzwaniami, w sali muzycznej dowiedzieliśy się,co to jest klapkofon, studiowaliśmy dźwięki i elektroniczne gesty, taniec. To było wspaniałe doświadczanie świata. Fascynujące okazały się prawa fizyki i chemii. Zachęcamy wszystkich do odwiedzenia Centrum Nauki Kopernik.

Naprawdę warto.

• ,,Słowem malowane, ręcznie kaligrafowane”

Przedstawiamy Wiktorię Sobczak oraz Darię Kopczyńską - laureatki konkursu o zasięgu wojewódzkim ,,Słowem malowane, ręcznie kaligrafowane”. Organizatorem konkursu był MDK Muranów. Zadaniem konkursowym było napisanie piórem fraszki oraz ozdobienie tekstu, np. bordiurą. Prace były oceniane przez Jury oraz poddane ocenie młodzieży. Miłą, a zarazem zaskakującą niespodzianką dla naszych młodych autorek  była interpretacja nagrodzonych utworów w wykonaniu dziewcząt z młodzieżowego teatru.

Finalistki zwiedziły również Bibliotekę Białych Kruków, gdzie zgromadzone są najciekawsze książki kolejnych edycji konkursu ,,Wydajemy własną książkę”.

Gratulujemy i czekamy na kolejne utwory literackie.

• Warsztaty ekologiczne " Mini wysypisko"

Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania kontynuuje projekt warsztatów ekologicznych dla dzieci " Mini wysypisko". Zajęcia poświęcone prawidłowej segregacji odpadów odbyły się w klasie 1C i 1D. Warsztaty „Mini wysypisko”, realizowane przez MPO, to inicjatywa, która powstała z myślą o edukacji najmłodszych poprzez kreatywną zabawę. Dzięki zaimprowizowaniu „małego wysypiska odpadów” uczniowie mają okazję sprawdzić się podczas ich segregowania. To nauka pracy w grupie, trening odpowiedzialności, ale przede wszystkim kształtowanie przekonania, że troska o środowisko jest bezcenna i każdy może pozytywnie zmienić swój kawałek świata. Im wcześniej uczniowie poznają zasady segregacji, tym łatwiej będzie im wypracować konkretne nawyki w przyszłości oraz przekazywać tą wiedzę innym, również dorosłym.

• „KOT MÓJ PRZYJACIEL” - ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU

W Polsce Światowy Dzień Kota obchodzony jest od 2006 roku.

W różnych częściach świata dzień ten wypada w inne dni roku, ale idea jest wspólna: podkreślenie znaczenia kotów w życiu człowieka, niesienie pomocy bezdomnym i chorym zwierzętom oraz uwrażliwienie ludzi na koci żywot.

Wynik 1 edycji Dzielnicowego Konkursu Plastycznego „KOT MÓJ PRZYJACIEL”

Kategoria – 1klasy

I m – SZCZEPANIAK Alicja SP 225

II m – TKACZYK Julia SP 351

III m – ROBAK Kornelia SP 236

Wyróżnienie – MIELNIK Maciej SP 386

Kategoria – 2 klasy

I m – CZARNOCKA Zofia SP 26

II m – KOSIŃSKA Hanna SP 403

III m –BOGDANOWICZ Leon SP 386

Wyróżnienie – KONDRATOWICZ Anna SP 139

Kategoria – 3 klasy

I m – BOCHNIAK Natalia SP 225

II m – SAŁEK Małgorzata SP386

III m – KOPAIHORA Hanna SP 238

Wyróżnienie – KONERT Franciszek SP 221

GRATULUJEMY!!!

Uroczyste podsumowanie konkursu i wręczenie nagród odbędzie się 06 marca 2023 (poniedziałek) o godz. 10:00 w Szkole Podstawowej nr 386 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, przy ul. Grenady 16 , w sali gimnastycznej.

Serdecznie zapraszamy laureatów i osoby wyróżnione wraz z nauczycielami/ opiekunami.

Organizatorzy : Ewa Oracz , Elżbieta Szulc