Raport dostępności
SP386_Raport_o_stanie_zapewniania_dostepnosci.pdf
DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI
Wstęp
-
- Strona internetowa Szkoły Podstawowej nr 386 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, której integralną częścią jest Biuletyn Informacji Publicznej, zawiera niezbędne informacje dotyczące funkcjonowania i działalności szkoły. Szkoła zapewnia dostępność swojej strony internetowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych (Dz. U. z 2019 r., poz. 848). Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie między innymi do Biuletynu Informacji Publicznej Szkoły Podstawowej nr 386 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Całość została podzielona na działy, do których dostęp zapewnia Nawigacja umieszczona po lewej stronie serwisu. Data publikacji strony internetowej na serwerze zewnętrznym: 2008-03-15 Data ostatniej istotnej aktualizacji: 2020-10-05
Status pod względem zgodności z ustawą
-
- Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności wymienionych poniżej:
- brak jest materiałów dźwiękowych i filmowych dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych,
- dostępność większości funkcjonalności jest możliwa za pomocą klawiatury lub podstawowych skrótów klawiszowych,
- niektóre z zamieszczonych plików są dostępne w formacie plików PDF,
- występują błędy w kodowaniu niektórych elementów tekstowych na stronie,
- brak jest możliwości zmiany odstępów między wyrazami lub liniami tekstu,
- nie na każdym urządzeniu mobilnym wyświetla się pełny obszar strony.
Przygotowanie deklaracji w sprawie dostępności
-
- Oświadczenie sporządzono w dniu 2020-09-21 na podstawie samooceny. Każda podstrona posiada swój własny, niepowtarzalny, logicznie zbudowany adres URL. Dzięki zastąpieniu powszechnie stosowanej numeracji podstron i dokumentów nazwaniem ich, każdy dokument znajduje się pod łatwym do zapamiętania adresem.
Skróty klawiaturowe
-
- Nasza strona została tak skonstruowana, aby obsługa poszczególnych podstron umożliwiała korzystanie wyłącznie z myszy lub tylko z samej klawiatury. Na stronie internetowej można używać standardowych skrótów klawiaturowych przeglądarki i zainstalowanego systemu operacyjnego urządzenia.
Informacje zwrotne i dane kontaktowe
-
- W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o niezwłoczny kontakt z osobą odpowiedzialną za sprawy techniczne, zgodnie z danymi zamieszczonymi pod zakładką Redakcja Biuletynu. Ponadto tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać żądania zapewnienia dostępności.
- Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, lub jakiegoś jej elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji w formach alternatywnych. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji w formie alternatywnej, powinna także określić formę tej informacji. Właściwy formularz do tego celu znajduje się pod zakładką Załatwianie spraw. Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie i nie później, niż w ciągu 7 dni. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące. Jeżeli zapewnienie dostępności nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji.
- W przypadku, gdy podmiot publiczny odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego dostępu do informacji, można złożyć do podmiotu skargę na takie działanie. Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury skargę można złożyć do Rzecznika Praw Obywatelskich (https://www.rpo.gov.pl/pl).
Standardy i wymagania dostępności stron WWW
-
- Nasza strona została wykonana w oparciu o istniejące tego typu serwisy dostępne w Internecie, zgodnie z ogólnie przyjętymi standardami, wymogami dostępności stron WWW oraz ustawami sejmowymi RP i rozporządzeniami MSWiA w sprawie publikacji informacji na stronach internetowych placówek oświatowych i zawartych w Biuletynach Informacji Publicznej z uwzględnieniem minimalnych wymagań dla systemów teleinformatycznych. Serwis opiera się o bazę danych MySQL oraz języki PHP i XHTML z elementami HTML i CSS dzięki czemu wszystkie podstrony, niezależnie od zastosowanego przez użytkownika oprogramowania i sprzętu, wyświetlają się poprawnie. Każda strona stanowi oddzielną całość i umożliwia przeglądanie oraz drukowanie na różnych urządzeniach elektronicznych.
Funkcjonowanie serwisu zostało przetestowane na komputerach z popularnymi przeglądarkami Microsoft Internet Explorer, Microsoft Edge, Google Chrome, Mozillą Firefox.
Dostępność architektoniczna
-
- Budynek znajduje się na ulicy Grenady 16. Bezpośrednie dojście piesze prowadzi przez furtkę na ulicy Grenady 16, gdzie znajduje się główne wejście do budynku szkoły - prowadzą do niego trzy stopnie schodów oraz przez furtkę od strony ulicy Syreny, gdzie znajduje się boczne wejście dla uczniów oddziałów przedszkolnych. Brak jest dostosowania dla potrzeb osób niepełnosprawnych, w tym nie ma podjazdów dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich lub mających trudności w poruszaniu się. Nad wejściem nie ma zainstalowanych głośników systemu naprowadzającego dźwiękowo osoby niewidome i słabowidzące.
- Wewnątrz budynku:
- osobami oddelegowanymi do udzielania informacji i pomocy przy wejściu głównym są pracownicy obsługi,
- znajdują się dwie klatki schodowe,
- na każdym poziomie (szatnia, parter, 1 piętro, 2 piętro,) znajduje się korytarz,
- nie ma zainstalowanych dźwigów osobowych,
- nie ma dostosowanych toalet dla osób niepełnosprawnych,
- w szkole znajduje się jedna pętla indukcyjnych na parterze budynku,
- nie ma oznaczeń w alfabecie brajla ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących, nie można skorzystać z osobistego tłumacza języka migowego.
- Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.
- Najbliższe przejścia dla pieszych zlokalizowane są przy ul. Grenady oraz na skrzyżowaniu ulic Grenady, Syreny
Sposoby dojazdu
- Najbliższe miejsce parkingowe (w strefie płatnego parkowania) dla osób z niepełnosprawnością znajduje się na parkingu przed szkołą w odległości kilkudziesięciu metrów od budynku. Osoby z niepełnosprawnością poruszające się samochodem mogą wjechać na wewnętrzny parking usytuowany na terenie szkoły.
- Dojazd do budynku szkoły zapewnia komunikacja miejska - II linia metra usytuowana na ulicy Górczewskiej – Stacja Młynów, dojście do szkoły ulicą Sokołowską i Grenady – około 400 m.; komunikacją autobusową – linia 136; 171; 186; 190; 414; 523
- W najbliższej okolicy budynku szkoły brak zlokalizowanego postoju dla taksówek. Najbliższy znajduje się w okolicach skrzyżowania ul. Żytniej i Płockiej (w odległości ok. 1000 m od budynku szkoły)
- Uwaga: informacje dotyczące transportu publicznego często ulegają zmianom, dlatego też zaleca się regularnie sprawdzać aktualne informacje na stronie Warszawskiego Transportu Publicznego pod adresem internetowym: https://www.wtp.waw.pl/ . Jednocześnie informujemy, że wszystkie odległości zostały podane zgodnie ze wskazaniami odczytanymi z lokalizatora Google Maps dla osób pieszych.
-